foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej

Kalendarz wydarzeń

N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

ministranciLiturgiczna Służba Ołtarza to jedna z najstarszych grup działających przy naszej parafii a jej głównym celem jest obsługa liturgiczna wszystkich ceremonii, jakie odbywają się w kościele. Swoją posługą Służba Ołtarza przyczynia się do uświetnienia i właściwego przeżywania celebracji liturgicznych, dbając jednocześnie o swój rozwój duchowy.

Oprócz obecności na nabożeństwach, wszyscy ministranci i lektorzy uczestniczą w spotkaniach formacyjno-szkoleniowych oraz imprezach towarzyskich: mecze piłkarskie, zabawy taneczne, wycieczki.

Służba Ołtarza jest ciągle otwarta na przyjęcie w swoje szeregi nowych kandydatów. Młody chłopak uroczystym aktem zostaje przyjęty do posługi ministranta, a ministranci klas gimnazjalnych, po okresie przygotowawczym do posługi ministranta Słowa Bożego - lektora.

sluzba oltarza

MINISTRANT
„Ministrare” (z łaciny) znaczy „służyć”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” wskazuje szczególnie na służbę we Mszy Świętej.

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy Świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

Ministrant jest tym, który niesie znaki. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególnie ważne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazać na inną rzeczywistość.

Ministrant powinien sam być znakiem. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych. Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” nie znaczy tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać. „Uczestniczyć w liturgii” to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując.

Czytaj więcej...

Dziękujemy za współpracę:

cukiernia kowalscy Drukarnia AMK Reklamix