OBJAWY
Współuzależnienie jest to uzależnienie od osoby uzależnionej oraz każde szkodliwe przystosowanie się do innej osoby albo sytuacji rodzinnej. Podatni są na nie przede wszystkim: współmałżonkowie, rodzice, rodzeństwo oraz najstarsze dzieci. Osoby współuzależnione nieświadomie sprzyjają przedłużaniu się uzależnienia poprzez roztaczanie kontroli i ochrony nad osobą, która jest uzależniona.
JAK SOBIE POMÓC?
Grupy rodzinne Al-Anon są Wspólnotą krewnych i przyjaciół osoby uzależnionej, której celem jest wspólne rozwiązywanie problemów przez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją. Al-Anon uczy, jak dać sobie radę z trudnościami, dystansować się wobec problemów osoby uzależnionej, skupiać się na powrocie do własnej równowagi wewnętrznej, stopniowo uzyskując spokój i bezpieczeństwo.
JAK POMÓC RODZINIE UZALEŻNIONEGO?
Rodziców z dzieckiem łączy głęboka więź uczuciowa. Wydali je na świat, obserwowali jego pierwsze kroki, kochali i prowadzili kiedy dorastało. Modlili się oraz mieli nadzieję, że będzie szczęśliwe, osiągnie powodzenie w życiu, że wychowają je na porządnego człowieka. Dziecko było częścią ich życia. Czasami jednak ich zaborcza miłość umożliwia rozwój uzależnienia, a następnie przeszkadza w powrocie do zdrowia i trzeźwego życia.
JAK POMÓC DZIECKU?
Rodzina z problemem alkoholowym jest rodziną dysfunkcyjną, nie spełnia psychologicznych funkcji wobec poszczególnych osób, w tym dzieci. Żyją one w atmosferze ciągłego chaosu, niepewności, zagrożenia, napięcia emocjonalnego. Przeżywają uczucia przerastające ich możliwości. Uczą się nie ufać, nie mówić, nie odczuwać, przystosowują się do trudnej dla siebie sytuacji, wchodząc w obce dla siebie role.
DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW
Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to osoby, które wzrastały i wychowywały się w rodzinach dotkniętych chorobą alkoholową lub innym uzależnieniem czy dysfunkcją (DDD), np. brak jednego z rodziców, choroby psychiczne w rodzinie, niepełnosprawność fizyczna kogoś z rodziny. Oznacza to, że rodzina taka nie mogła spełniać swoich psychologicznych funkcji wobec poszczególnych osób ani zaspokajać ich potrzeb.